Neden Kuru Meyve Tüketmeliyiz?

Kuru Meyveler

Kuru meyve çeşitleri yaş meyvelerin içerdiği %80–95 civarındaki su oranının %10–20 oranlarına düşürülmesi sonucu elde edilmektedir. Bu şekliyle yaş hallerinde sahip oldukları tüm vitamin ve minareli saklayabilmek de ve uzun süre dayanabilmektedir. Yüksek lif içeriği ile diyet yapanların ve sağlıklı beslenmeye özen gösterenlerin vazgeçilmezi olan kuru meyveler, artık çok daha geniş bir yelpazeye sahiptir.

Neden Kurutulmuş Meyve?

Mevsiminde çıkan organik meyvelerin, yılın her dönemi en sağlıklı şekilde tüketilmesinin yolu kurutarak saklama işlemidir. Taze hallerine göre daha geniş bir kullanım alanına sahip olan kuru meyveler ayrıca daha çok lif içeriği barındırdığından diyet listelerinin de vazgeçilmezi olmaktadır. Herhangi bir katkı maddesi içermeyen kuru meyve ürünleri, güneşte doğal şekilde kurutulabileceği gibi, suni kurutma veya dondurarak kurutma yollarına da gidilmektedir. 

Meyve kuruları, özel vakumlu ambalajlarla doğru saklama koşullarında uzun süre dayanmakta ve dünyanın her yerine sevkiyatı yapılabilmektedir. Paket açıldıktan sonra hava ile temas edilen ürünlerde dayanıklılık azalacağından toptan tüketim dışındaki ihtiyaçlar için de küçük ambalajlarda paketlenerek bu şekilde dünya pazarlarına sunulmaya başlanmıştır.

Tüketim ve ihracatta en çok paya sahip; kuru kayısı, kuru incir ve kuru üzümdür. Fakat portakaldan karpuza hatta tropikal meyvelere kadar her türlü meyvenin kurutularak satışa sunulmaya başlamıştır. Bu durum da  kuru meyveye talebin arttığının ve pazarın büyüdüğünün göstergesidir.

Neden Türk Ürünleri?

Türkiye’de üretim açısından oldukça bol ve kaliteli meyve hasadı yapılmaktadır. Son yıllarda dünya genelinde artış gösteren talebi yakalamak adına kurutulmuş meyve üreticileri tarafından pek çok kurutma tesisi kurulmuştur. Türkiye, İngiltere başta olmak üzere, AB ülkeleri ve ABD’de en kapsamlı kuru meyve ihracatını gerçekleştirmektedir. Pazarını geliştirerek ürünlerini Uzakdoğu’da da tüketiciyle buluşturmaya başlamıştır.

Dünyanın kuru meyve ihtiyacını büyük orandan karşılayan Türkiye, bu konudaki uzmanlığı ve ürün kalitesi ile tercih sebebi olmaktadır. Öyle ki, kayısı üretiminde dünyada lider konumda olan Türkiye, dünyadaki toplam üretimin yaklaşık %17’sini karşılarken, dünyada kuru kayısı ihracatının yaklaşık % 62’sini gerçekleştirmektedir.

Neden Biz?

Kuru meyve sektöründe dünyada öncü olan ve ihtiyacın çoğunu karşılayan Türkiye’nin en seçkin markalarını, başarılı hizmet ağımız ile dünyanın her yerine en hızlı ve en uygun fiyatlarla sevkiyatını gerçekleştiriyoruz. E-ticaret olarak %100 müşteri memnuniyeti hedefi ile yola çıkmaktayız. Türkiye’nin verimli topraklarında yetişen en kaliteli ürünlerden hazırlanan kuru meyveleri sizlere ulaştırmaktayız.

Türkiye’den dünyaya en geniş ürün yelpazesi ile açılan e-ticaret platformumuzda, Kuru meyve kategorisindeki ürünlerden sipariş verebilirsiniz. Hızlı, kolay ve güvenilir satın alma hizmetini deneyimleyeceksiniz.