Bir Sayfa Seçin

Kadifemsi Sonsuzlukla Gelen Güzellik

Gül Ürünleri

Dünya üzerinde çok uzun süredir varlığını koruyan gül insanlık ve medeniyet tarihinin her döneminde;  Güzelliğin, aşkın ve asaletin simgesi olarak yer almıştır. Hoş kokusu ve kadife rengi yapraklarıyla, dünyayı 35 milyon yıldır güzelleştiren gül, en az 5000 yıldır da insanlık tarihine harikalar katmaktadır. Tarihin her döneminde güzellik ve asaletin simgesi olarak anılan bu muhteşem çiçeğin, şifacılar tarafından da pek çok derdin devası olarak kullanılması, güle sonsuzluk kavramını kazandırmıştır. Ülkemizde özellikle Isparta yöresinde 200 yıldır gül yetiştirilmekte; gül suyu ve yağı üretilmektedir.

Aşkın, hayatın ve güzelliğin eş sayıldığı gül, günümüzde kozmetik ve ilaç sanayiinde kullanıldığı gibi, doğal bakım reçetelerinin de vazgeçilmez parçasıdır. Doğal gül suyu, kadınların tarihin her döneminde kullandıkları bir güzellik iksiridir. Gül yapraklarının bekletildiği sularla yapılan banyolarla cilde hem güzellik hem de hoş bir koku sağlanmıştır. Binlerce yıllık gelişiminde, ruhunu yakalamak tabirinin kullanıldığı damıtma yöntemi sayesinde en saf ve zengin halini kazanan gülsuyu, bugünün biliminde de onay görmeyi başarmıştır.

Şifa Ve Sonsuz Güzellik Kaynağı

Eski tıp biliminde de farklı şekillerde kullanılmaya başlanan gül, özellikle kalp ve mide rahatsızlıklarında, cilt yaralarında kullanılıyordu. Antiseptik ve anti bakteriyel özelliği sayesinde bugünkü ileri tıp biliminde bile vazgeçilemeyen gül, işlenmiş şekilleriyle tıp tarihinde yer almıştır. Gülsuyu veya gül yağının dışında macun olarak da işlenebilen gül; mide ve baş ağrısı tedavisinde, ateşli hastalık ve bayılmalarda da tedavi amaçlı kullanılıyordu.

En kaliteli ve saf gülsuyu, Yağ Gülü olarak bilinen Rose Damascena yapraklarının su buharı destilasyon (damıtma) yöntemiyle işlenmesi sonucu elde edilir. Elde edilen yağlı su ile saf, kaynamış su karıştırılarak filtrelerden geçirilir ve şişelenir. Hiçbir katkı maddesi bulunmaması sayesinde hem kozmetik alanında hem de gıdalarda gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Doğal bir toniktir.

Gül Ürünlerinin Faydaları Ve Kullanım Şekilleri

İçeriğinde; A, C, D, E ve B3 vitaminlerini barındıran gülsuyu, mineraller bakımından da zengin olup kalsiyum, çinko, magnezyum, sitrit asit ve früktoz içerir.

Gülsuyu ferahlatıcı etkisi ile ateşli hastalıklarda ve baş ağrılarında kullanılmaktadır. Antiseptik etkisi sebebiyle ağız içi yaraları ve boğaz enfeksiyonu rahatsızlıklarına, böbrek enfeksiyonu ve mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Rahatlatıcı kokusu ile sinir sistemine iyi gelmekte ve hafızayı güçlendirici etkisi olduğu bilinmektedir. Antiseptik etkisi sayesinde göz kaşıntı problemlerine çözüm getirmektedir.

Ciltte Kullanımı: Saf gülsuyunu yüz yıkama suyuna karıştırarak, güne ferah başlayabilir ve cildi yatıştırıcı etkisinden faydalanabilirsiniz. Bir pamuk yardımıyla gülsuyu ile cildinizi silebilirsiniz. Bu şekilde temizleyici ve tonik etkisi gösterecektir.

Gülsuyu cildi yatıştırıcı etkiye sahiptir. Kızarıklıkları ve şişlikleri gidermede ve tıraş sonrası cildi yatıştırmada kullanılabilir. Gözaltındaki yorgunluk izlerinin giderilmesinde faydalıdır. Cilt enfeksiyonları, sivilce, akne tedavilerinde kullanılır.  Kuru ve yaşlanan ciltlere bakım amacıyla kullanıldığında hem ideal nem dengesini korumada hem de kırışık önlemede fayda sağlar. Cilt lekelerinin tedavisinde de kullanılabilmektedir.

Saçlarda Gül Suyu Kullanımı: Banyoda saç durulama suyuna karıştırılabilir veya saç diplerine masaj hareketleri ile yedirilebilir.

Gülsuyunun saç dersinin canlandırıcı etkisi sayesinde daha sağlıklı saçlar kazandırdığı, saç dökülmelerini azalttığı bilinmektedir.

Gıda Olarak Kullanımı: İçme suyuna karıştırarak veya özel Türk tatlısı tariflerinde belirtilen ölçüde kullanarak tüketebilirsiniz.

Neden Türk Gül Ürünleri?

Türk toplumunun geleneklerinde çok eski ve ayrı bir yere sahip olan gül, inançtan sanata, yemeklerden şifacılığa her alanda yer almıştır. Dünyaca bilinen özel Türk mutfağında da yer edinen gülsuyu ile hazırlanan Osmanlı şerbetleri, Türk lokumu, macun ve şekerlemeler ile tatlıların ana maddesi haline gelmiştir. Osmanlı mutfağında ayrı yere sahip Güllaç tatlısı gülsuyu ile yapılması bakımından özel bir tattır. Bu sebeplerle gül ticareti Türk toplumunda her daim ön sıralarda yer almıştır.

Türkiye’nin zengin mineralli topraklarında, en saf halleriyle yetiştirilen bilimsel adı Rosa Damacaena olan yağ gülü ile birinci sınıf ürünler elde edilmektedir. Tamamen doğal ve katkısız olarak işlenip paketlenen ürünler sayesinde güzelliğinizden ve sağlığınızdan ödün vermezsiniz.

Neden Biz?

Gerçek ve katışıksız gül suyu elde etmek için damıtma yöntemi ile gül yağı çıkarmak gerekir. Sitemizde yer alan tüm gül ürünleri katıksız ve uygun koşullarda işlenmektedir. %100 gerçek ürünlerimiz gıda olarak da gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Taklit ürünlerde esanslar yardımı ile koku ve tat yaratılmaktadır. Zararlı etkileri kısa dönemde gözlenmese dahi, beklenen yararı da görünmeyecektir.

Ürünlerimizin tamamen doğal olması ve içeriğinde hiçbir sentetik maddeye yer verilmemesi sebebi ile saklama koşullarına daha fazla önem verilmesi gereklidir. Sıcak ve rutubetli bölgelerde buzdolabı kapağında saklanmasını tavsiye etmekteyiz. Serin bir ortamda ve güneş almadan muhafaza edilmesi gereken gül ürünlerini, sevkiyat sürecinde de dünyanın her yerine gerekli şartları sağlayarak ulaştırmaktayız. Doğal ürünleri en uygun fiyata sizlere ulaştırmak kadar, zamanında ve doğru şekillerde ulaştırmak da bizim için önemlidir.