Bir Sayfa Seçin

Antalya’da Tropik Meyve Üretimi

Tropikal Meyve Üretimi – Antalya

Antalya bulunduğu iklim ve yer aldığı coğrafya nedeni ile giderek gelişen ve büyüyen bir potansiyele sahiptir. Türkiye’deki nüfus artışı incelendiğinde Antalya, beşinci en büyük il konumundadır. Bu denli büyümesine neden olan tarım ve turizm sektörleri ile yaklaşık 156.000 çiftçi ile her yıl 12 milyona yakın turiste ev sahipliği yapmaktadır. Antalya, Türkiye’nin tarımsal üretim alanında en büyük pazar payına sahiptir.

Globalleşen ve dijitalleşen dünya düzeninde Antalya yerli ve yabancı yatırıcımlar için cazibe merkezi konumundadır.  Bölgede uygulanan kalite standartları ve gıda güvenliği ile Avrupa’ya ihracat yapan büyük tarımsal tesislerin ev sahibidir.

Ülkemizin bulunduğu stratejik konum sayesinde dünyanın her yerine hava, deniz ve karayolu ile ihracat yapacak özellikleri taşımaktadır. Dünyan trendleri arasında en çok dikkat çeken ve Türkiye’nin de ihracatını yaptığı tropik meyveler, Akdeniz Bölgesinde yetişebilmektedir.

Tropik meyvelerin yetişebilmesi mikroklima özelliği gösteren bölgelerde mümkündür. Bu bölgeler incelendiğinde ise yoğunluğun Antalya iline denk geldiği görülmektedir.  Çünkü Antalya ilinin ekolojik koşulları incelendiğinde; ılıman   ve   subtropik   meyve   çeşitleri için uygun olduğu tespit edilmiştir. Doğal yollar ile bölgede yetişen en tipik tropik meyve çeşitleri muz ve avokadodur. Bugün Antalya’dan birçok ülkeye muz ve avokado ihracatı da yapılmaktadır.

Son dönemlerde adını sık sık duyduğumuz ve aşina olmaya başladığımız diğer bir meyve ise papayadır. Papaya için birçok çalışma yapılmıştır ve en ideal sonuçların örtüaltı tarım ile elde edildiği görülmüştür. Henüz muz ve avokado kadar ticari üretime geçilememiş olsa da gelişim ivmesi umut vericidir.

Tropik meyvelerin birçok faydası vardır. Birçok tropik meyve türü, günümüzde kanser tedavisinde kullanılmaktadır. Bu türler aynı zamanda ilaç sanayisinin de hammaddesi konumundadır. Üretimlerinin artması ile ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacaklardır.

Yapılan araştırmalar sonucunca Antalya ilinde yetişen tropik meyvelerin yaşamaları için gereken ekolojik koşullarda yaşayabilen ve yetişen birçok tür bulunmaktadır. Bu tropik meyve çeşitleri; guava,   litchi,   longan,  mango,   passiflora   ve   pitaya   türlerinin   tamamıdır. Bitkilerin Antalya iline adaptasyonu ile ilgili çalışmalar yapılmıştır ve sonuçlar başarılı olmuştur. Nitekim son 3 yılda Antalya ilinde tropik 25 meyvenin yetiştirilmesine başlanmıştır.

Avrupa’da tropik meyvelerin birçoğu yetiştirilememektedir. Bu yüzden de bu meyve türleri Avrupa’ya tropik ülkelerden ithal edilmektedir. Fakat meyve türlerinin bazıları soğuk zincire rağmen çabuk bozulabilmektedir. Ayrıca lojistik masraflarının da yüksek olması sebebi ile fiyatları oldukça yükselmektedir. Türkiye’den Avrupa’ya kolay ve hızlı sevkiyat yapılabilmesi, Türkiye’de tropik meyve üretiminin önemini artırmaktadır. Antalya başta olmak üzere Türkiye’de tropik meyve üretiminin artmasıyla yaş meyve ihracatının artması beklenmektedir.