Bir Sayfa Seçin

Antalya’da Sebze Tarımı

Antalya’da Patlıcan Yetiştiriciliği

Antalya 32 bin hektarlık sera ve 365.247,5 hektar tarım alanı ile sebze üretiminin en fazla yapıldığı ildir. Dünyanın ve Türkiye’nin stratejik sektörlerinden birisi de tarımdır. Türkiye yaptığı tarımsal faaliyetler ile dünyada beşinci sırada, Avrupa’da ise birinci sırada yer almaktadır. Tarımın temel üretim kanallarından birisi olan seracılık ile geçtiğimiz yıl 3 milyon dolarlık girdi elde edilmiştir. Bu girdinin ise 500 milyon dolarlık bölümü tarım ihracatından sağlanmaktadır.

Türkiye’de bulunan seraların %43’ü Antalya’da yer aldığı için meyve ve sebze üretimi devamlı olarak sürmektedir. 2016 TÜİK verilerine göre Antalya’da üretilen;

  • Domatesin Türkiye ortalaması %19,13,
  • Hıyarın Türkiye ortalaması %28,41,
  • Biberin Türkiye ortalaması %15,87,
  • Patlıcanın Türkiye ortalaması %20,76,
  • Mantarın (Kültür) Türkiye ortalaması % 53,47,
  • Mısırın (Dane) Türkiye ortalaması %0,70’ini oluşturmaktadır.

Antalya’da Domates Yetiştiriciliği

Her yıl Antalya’da yaklaşık 2 milyon tonun üzerinde domates yetiştirilmektedir. Antalya’nın özellikle Finike, Demre ve Kumluca illerinde örtüaltı olarak sera domatesi üretilmektedir. Türkiye’de genel olarak tane domates üretimi yapılmaktadır. Fakat Antalya’da tane, salkım ve çeri olmak üzere 3 çeşidi de üretilmektedir. Üretilen domateslerin büyük çoğunluğu Rusya ve Avrupa’ya ihraç edilmektedir.

Antalya’da Hıyar Yetiştiriciliği

Kabakgiller familyasından olan hıyar, Hindistan kökenli bir sebzedir. Ülkemizde yetiştiricilik faaliyetleri ise oldukça eski zamanlara dayanmaktadır.  Bir çok ilde üretimi yapılabilir olmasına rağmen yerel piyasadaki hıyarların %44’ü Akdeniz bölgesinde üretilmektedir.

Antalya’da Biber Yetiştiriciliği

Biber aslında domatesle aynı familyadandır.  Ülkemizde en faz yetiştirilen biber çeşitleri; sivri biber, çarliston biberler, iri kırmızı biber, konik biber, domates biber ve dolmalık biberdir. Antalya sera üretimine uygun olduğu ve biberin nemli toprak sevmesinden dolayı verimli bir üretim yapılabilmektedir.

Antalya’da Patlıcan Yetiştiriciliği

Patlıcan tropik iklimlerde verimli olan ve serin iklim koşullarında bir yıl yaşayabilen bir sebze türüdür. Ülkemizde patlıcan yetiştiriciliği hem açık hem de örtü altı koşullarda yapılmaktadır. Patlıcanın sıcak iklim koşullarını sevmesi nedeni ile Antalya’da kolayca yetiştirilebilmektedir Zira patlıcan -1 Cº’den sonra yaşamını kaybeder.

 

Antalya’da Mantar Yetiştiriciliği

Kültür mantarının bilimsel adı Agaricus bisporus’tur. Türkiye’de Beyaz Altın olarak anılmaktadır. Besin değeri açısından oldukça kıymetli olan kültür mantarının yetiştiriciliği her geçen gün artmaktadır. Kültür mantarı üretiminin başlıca illeri Antalya ve Hatay’dır. Antalya’da ise Korkuteli ilçesinde yaygındır ve buradan üretilen mantarlar ile Türkiye’nin mantar ihtiyacının yaklaşık yüzde 70’i karşılanabilmektedir.

Antalya’da Mısır (Dane) Yetiştiriciliği

Mısır bir çok alanda kullanılabilen bir bitkidir. Türkiye’de geleneksel olarak ise Karadeniz ve Güney Marmara’da yetişen mısır, bugün Antalya dahil birçok ilde yetiştirilebilir. Hayvan yeminin yanı sıra insan yiyeceği olarak da kullanılması sebebiyle dünyada en çok tercih edilen ikinci tahıldır.