Antalya : Hizmet Sektöründe Bir Marka

Antalya ve Hizmet Sektörü

2016 yılında en çok Almanya’dan turist gelirken havayolu ile 6,345,315 deniz yoluyla de 80,520 kişi Antalya’ya ulaştı.

Şehre ulaşan insanların ulaşımda bir sıkıntı yaşamaması için hazırlanan ulaşım ağı şehir içi gezintileri de kolaylaştırmaktadır. Havaş, belediye otobüsleri, tramvay hatları, deniz otobüsleri ve taksilerle insanlara kolayca ulaşım hizmeti sağlanmaktadır. Kent,  gelen yerli ve yabancı turistleri ihtiyaçlarını karşılayabilecek yüzlerce otele sahip.  Otellerdeki hizmet kalitesinin yanı sıra alışveriş merkezlerinde alışveriş yapabilecekleri ve güler yüzlü hizmet alabilecekleri cafe ve restoran sayısı da gelen turist ve yerli halkın kapasitesini karşılayacak şekilde inşa edilmiştir.

Yaklaşık 13.000.000 m 2 araziye sahip Antalya Havalimanı şehir merkezine 13 km mesafededir. Diğer belli başlı turizm merkezlerine uzaklığı ise; Kemer 57 km, Finike 125 km, Kaş 200 km, Kalkan 229 km, Serik 30 km, Manavgat 65 km ve Alanya 125 km ‘dir. Bu merkezlere ulaşım tur otobüsleri ya da taksi işletmeciliği aracılığı ile olmaktadır.

Kültür Eksenli Hizmet Sektörü

2016 yılı itibariyle 2.328.555 nüfusa sahip Antalya iş sektörü ile gelişmiş bir kenttir. Kültür sanat etkinliklerinin gerçekleşeceği bir çok salon mevcutken etkinliklere ev sahipliği yapma niteliğini de taşımaktadır. Antalya Devlet Tiyatrosu, Antalya Devlet Opera ve Balesi, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası bu alanda verilebilecek örneklerden sadece bir kaçıdır.

Şehirde bulunan yaklaşık 50 Alışveriş merkezi ihtiyaçlarının karşılanması yan sıra sinema salonlarıyla da sinemaseverlere hizmet sunuyor. Bölge  gece kulübü, bar, meyhane ve organizasyonlarla eğlence  sektöründe de  ihtiyaçları da karşılamaktadır.

2014-2015 TÜİK’e göre okuma – yazma oranı (+15 yaş üzeri)% 98,45 olan Antalya Türkiye genelinde 1. sırada yer almaktadır. Özel ve resmi okullarda derslik başına düşen öğrenci sayısı ortalaması 22 iken her öğretmenin ilgileneceği öğrenci sayısı ise 15’tir. Eğitim alanında başarısı yükseköğrenimde de kendini gösteren kentte iki tane devlet, 3 tane vakıf üniversitesi bulunmaktadır.

Bir üniversite hastanesi 3  Devlet Hastanesi  ve 13 tane Özel Hastane ile  şehirde yaşayan ve insanlara sağlık hizmeti sunan kentte Tüp Bebek Merkezi de bulunmaktadır.

Kentte eğlence, turizm, eğitim, sağlık vb birçok hizmet üst kalitede sunulurken mimarlık, mühendislik,  teknoloji ve yazılım alanında çalışan birçok firma da yer almaktadır.